15 akaryakit bayisine ceza

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), ilgili mevzuatlara uymayan ve lisanssız faaliyet gösteren 15 akaryakıt bayisine 6 milyon 840 bin lira para cezası verdi.

 

 EPDK'nın konuyla ilişkin duyuruları Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, EPDK, lisans almadan faaliyet gösterilmesi, lisansına kayıtlı dağıtım şirketi dışında başka bir kaynaktan akaryakıt ikmal etmesi, yer altı tankını istasyon otomasyon sistemine bağlamaması, süresi içerisinde kurumsal kimlik çalışmalarını tamamlaması, istasyonda proje dışı ilave tanklar bulundurulması, tağşiş ve hile amacıyla akaryakıta karıştırılabilecek ürünlerin istasyonda bulundurulması, ulusal marker seviyesi geçersiz ve teknik düzenlemelere aykırı akaryakıt ikmal edilmesi, istasyonda gizli yer altı tankı ve düzeneği bulundurulması gibi gerekçelerle, akaryakıt satışı yapan 15 kişi ve şirkete 56 bin lira ile 3 milyon 289 bin 404 lira arasında değişen idari para cezaları verdi. 15 şirkete verilen cezaların toplamı 6 milyon 840 bin 320 lira olarak hesaplandı.

EN YÜKSEK CEZA KİME KESİLDİ?

Kurul, en yüksek cezayı, Asyam Akaryakıt Petrol Ürünleri Madeni Yağ Nakliyat Oto Aksesuar İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne kesti.

YAZILI SAVUNMA ALINACAK

Söz konusu şirkete, tağşiş/hile amacıyla akaryakıta karıştırılabilecek ürünleri istasyonunda bulundurması, ulusal marker seviyesi geçersiz ve teknik düzenlemelere aykırı akaryakıt ikmal etmesi, lisansına kayıtlı dağıtım şirketi dışında başka bir kaynaktan akaryakıt ikmal etmesi, istasyonunda gizli yer altı tankı ve düzeneği bulundurması gerekçesiyle toplamda 3 milyon 289 bin 404 lira para cezası uygulanmasına karar verildi. Kurul ayrıca 17 şirketin yazılı savunmasının alınmasını kararlaştırdı.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Haberin ve bilginin kaynağı http://defoluhaber.blogspot.com/ Adsense Templates

0 yorum

Cevap yaz