Turizim'ciye 3 milyar teşfik kredisi

antalya turizim
Turizm sektörüne Ocak-Eylül dönemini kapsayan 9 ayda 262 proje için toplam 3 milyar 8 milyon liralık yatırım teşvik belgesi verildi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge birimi tarafından derlenen verilere göre, bu yılın Ocak-Eylül döneminde toplam 262 proje yatırım teşviği aldı. Yaklaşık 30 bin oda ve 60 bin yatağı kapsayan 262 proje için verilen toplam teşvik miktarı da 3 milyar 8 milyon lira oldu.

Söz konusu projelerin 223'ünün komple yeni yatırım projesi olduğu bildirilirken bütçesi 2,91 milyar lira olan bu yatırımla, toplamda 47 bin 238 yeni yatak yapılması ve 11 bin 487 kişiye iş imkanı sunulması öngörülüyor.

Bu arada, gelecek 2 yıl içinde hizmete girmesi beklenen yeni yatırımlarda ilk sırayı 3, 4 ve 5 yıldızlı tesisler alıyor. Yeni tesis yatırımlarının yaklaşık yüzde 75'ini oluşturan bu otellerde 44 bin civarında yatak hizmete girecek. 3, 4 ve 5 yıldızlı tesislerde üretilecek yatak sayısı toplamın yüzde 93'ünü oluşturuyor.

Gelecek 1-2 yıl içinde yapılacak yatırımların yüzde 45'i Antalya ve İstanbul'da bulunuyor. Bu illeri Hatay, Muğla, İzmir ve Mersin takip ediyor. İstanbul ve Antalya aynı zamanda bu yatırımlarla yaratılacak iş imkanlarının da yüzde 47'sini alıyor


Etiketler: , , ,

Yazar Hakkında

Haberin ve bilginin kaynağı http://defoluhaber.blogspot.com/ Adsense Templates

0 yorum

Cevap yaz