İstanbul'da 50 kilometre bisiklet yolu yapılacak

kadir topbasi
Kadir Topbaş’ın katılımıyla 110 yeni İETT otobüsü hizmete alındı. Kartal Sahil Meydanı’nda düzenlenen hizmete alım töreninde konuşan Topbaş, göreve geldiklerinden itibaren İstanbul’a yapılan yatırımlardan bahsetti. Topbaş, “İstanbul'a yaptığımız yatırımların toplamı 60 milyar lira. Meclisimizden yeni geçen yatırım tutarı da 8.5 milyar lira. Geçmişte maaş ödeyemeyen belediye devlet gibi yatırım yapan bir duruma geldi.” dedi. 
Eski otobüslerin artık kullanılmadığına işaret eden Topbaş, “Evet size bir müjde;
 Ikarus’lardan kurtuldunuz. Ikarus dönemi bitti. Gerilerde kaldı. Nuh Nebi’den kalan o dönem artık yaşanmayacak. Hatırlarsınız İstanbul’da bir icat yaptılar, bir teknoloji geliştirdiler. Otobüslerin egzoz dumanı durakta yürüyenleri rahatsız ediyor diye çatısına çıkarttılar. Bir buluştu bu. Ve bunu yıllarca konuştular. Başarılı bir hizmet dediler. Artık insanlar egzoz gazından boğulmayacaktı. Bizim otobüsler egzoz gazı vermeyecek. Euro 5 motorlu çevre dostu otobüsler. Engelliler başta olmak üzere çocuk ve dezavantajlı gruplar için rahat kullanımlı, donanımı, iç ve dış güvenlik kameralarıyla her şeyiyle akıllı otobüsler dönemi.” şeklinde konuştu. 
Hizmete alınan yeni otobüslerden 20 tanesinde farklı bir özellik olduğuna dikkat çeken Topbaş, şöyle devam etti: “İstanbul’da biz ulaşımla ilgili projeleri yaparken İstanbul’a bin 50 kilometre bisiklet yolu planlara işledik. Planlarımızda var. Bisikletiyle durağa gelen bir insan bisikleti hemen önüne takacak 10 saniye içinde otobüse binip gidecek tekrar indirip binip gidecek.” 
Törene; AK Parti İstanbul milletvekilleri Erol Kaya, Alev Dedegil, İsmet Uçma, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kaynak:Cihan haber ajansı
Etiketler: , , ,

Yazar Hakkında

Haberin ve bilginin kaynağı http://defoluhaber.blogspot.com/ Adsense Templates

0 yorum

Cevap yaz