Salih Mülsim'den şok açıklama

salih muslim

Suriye'de ise Kürt-Arap çatışmaları çıkabileceğini anlattı.
Müslim, Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin son açıklamaları ile iki taraf arasında gerginliğin görüldüğünü ancak, kardeş kavgası için somut , objektif koşullar bulunmadığını, Suriye'de ise Kürt-Arap çatışmaları çıkabileceğini anlattı.
Uydu aracılığı ile Avrupa'dan yayın yapan Sterk TV'nin stüdyo konuğu olan Salih Müslim, Suriye'nin toprak bütünlüğüne bağlı olduklarını, ülkenin kuzey kesimindeki Kürtler'in İsveç'teki 'Kanton yönetimi'ni esas alan geçici olarak kendi yönetim sistemlerini oluşturarak, sorunlarını çözmeye çalıştıklarını ifade etti. Salih Müslim, Suriye'nin kuzeyindeki bazı kentlerde Araplar ile Kürtler'in birlikte yaşıyadıklarını hatırlatırken, şöyle dedi:
“Oradaki Araplar'ın muhakkak bir gün oradan çıkarılmaları gerekiyor. Oralar, Kürt bölgeleridir. Köylerin hepsi Kürt'tür. Devletin bir politikası sonucu Araplar geçmişte o Kürt bölgelerine yerleştirildi. Şimdi de aralarına Cephet-ül Nusra giriyor. Araplar'ın, devletin elinde özel nedenlerle bırakılmış havaalanı var. Kamışlı ve Haseki'de durum hassas. üzerine gidersen Kürt-Aarap çatışmasına gidebilir. Haseki' de devlet bizimkiler ve Arap gücü vardır. Bu güçler muhakkak bir gün çatışacaktır."
PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Kürtler olmadan Suriye'ye özgürlük ve demokrasinin gelemeyeceğini öne sürdü. Müslim, yüzyıllardan bu yana Suriye'de oldukça değişik etnik yapı ve inançta kişinin mozaik halinde yaşadığını, bu yönetimlerin hepsinden bir yönetim oluşturulabileceğini ifade ederken, Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Diyarbakır ziyaretinden önce 'Talihsiz' ve 'Yapılmaması gereken' bir açıklama yaptığını, Erbil Anlaşması'na uymadığını, son açıklamayı iç işlerine karışma olarak nitelendirdiklerini bildirdi. Müslim, PYD ile Kuzey Irak Kürtleri arasında çatışma olasılığı bulunup-bulunmadığına ilişkin soru üzerine, “Kardeş kavgası için somut ve objektif koşullar oluşmalı. Bu şartlar ortada yokö dedi. Demokrasiyi, 'Evlerini' ön safta savunduklarını, Avrupa Birliği başta olmak üzere uluslar arası oluşumlardan destek beklediklerini kaydeden PYD Eş Başkanı, Türk yetkililerle son dönemde yeni bir görüşmeleri olmadığını bildirirken, “Umarız olur. Neden olmasın? Biz, diyaloga varız" dedi.
Kaynak:DHA 

 
Etiketler: , , , ,

Yazar Hakkında

Haberin ve bilginin kaynağı http://defoluhaber.blogspot.com/ Adsense Templates

0 yorum

Cevap yaz