Balyoz istifasi

Atilla Kezek

Yargıtay’ın “Balyoz darbe planı” davasıyla ilgili kararının ardından Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Atilla Kezek istifa etti.

Koramiral Atilla Kezek’in 9 Ekim’de açıklanan Yargıtay’ın Balyoz kararıyla arkadaşları tahliye edilmediği için istifa ettiği öğrenildi.
Koramiral Kezek’in “Bizim yerimiz onların yanıydı” diyerek Balyoz davasında hüküm giyen arkadaşlarına destek çıktığı da öğrenildi. Bu arada Koramiral Atilla Kezek dışında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Başkanı Tuğamiral Sami Örgüç’ün de istifa ettiği iddia edildi. Kulislerde iki generalin dışında Deniz Kuvvetleri’nde 5-6 üst düzey subayın daha istifa ettiği veya etmeye hazırlandığı da konuşuluyor.
'Adi Başbakan' parolasıyla gündeme gelmişti

Koramiral Kezek, 2010’da, nöbet tutan askerlere parola olarak “Adi Başbakan” dedirttiği iddiasıyla gündeme gelmişti.
Nöbet tutan erlere “Adi Başbakan” dedirten Tümamiral Atilla Kezek, YAŞ’ta terfi ettirilerek Koramiralliğe yükseltildi. Taraf’ın kamuoyuna duyurduğu “Parola” skandalının ardından hakkında inceleme başlatılan Kezek’in dosyası kapatılmış ve terfi yolu açılmıştı.
Olay, 22 Mayıs 2010 tarihinde Taraf’ta sürmanşetten yayımlanan “Parola: Adi Başbakan” haberiyle kamuoyuna duyurulmuştu.
Erdek Mayın Filosu Komutanlığı’nda yaşanan parola rezaleti, AKP ve hükümetin sert tepkisini çekmişti. Filoya bağlı Erdek Deniz Üs Komutanlığı ve Garnizon Komutanlığı’nda nöbet tutacak askerlere Şubat 2010 ayında kullanılmak üzere 25 Ocak 2010 tarihli 3700-76-10 resmî numarasıyla gizli bir parola listesi hazırlanmıştı. Kullanılacak parolalardan biri “Adi”, cevabı ise “Başbakan”dı. Yani bir askere parola olarak “Adi” diye sorulduğunda, karşılığında cevap olarak “Başbakan” kelimesi alınıyordu.

Bu resmi evrak 25 Ocak 2010’da, o dönem Mayın Filosu Komutanlığı yapan Tümamiral Atilla Kezek’in bilgisine sunulmuş, Kezek bu evrakı onaylamış, yürürlüğe koyarak tüm birimlere dağıtmıştı. Taraf’ın olayı ortaya çıkarmasının ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ilgili kişiler hakkında soruşturma açmış, soruşturma neticesinde 3 Haziran 2010’da ifadeleri alınmak üzere Erdek Deniz Üs Komutanı Deniz Albay Bülent Keçeci, Harekat Şube Müdürü Deniz Binbaşı Ramazan Akavcı, Harekat İstihbarat İKK Güvenlik Şube İdari İşler Astsubayı Üs Çavuş Çağrı Güler ve Erdek Deniz Üs Komutanlığı Harekat Şubesi’nden Kıdemli Üs Çavuş Yılmaz Samur mahkemeye çağrılmıştı.
Etiketler: ,

Yazar Hakkında

Haberin ve bilginin kaynağı http://defoluhaber.blogspot.com/ Adsense Templates

0 yorum

Cevap yaz